Fler än 200 personer skrev på listan som kräver att Lerums kommun bygger en fiskpasssage vid Hedefors kraftverk. (Foto: Johan Falklind)

Fler än tusen protesterar

Publicerad 07:45 - 2010/12/24

Nu är det fler än tusen personer som protesterar mot Lerums kommuns ovilja att bygga en fiskväg vid Hedefors kraftverk.
Hedefors kraftverk stänger vägen för vandrande fisk i Säveån. Eftersom det finns mycket fina lek- och uppväxtområden uppströms borde det naturligtvis finnas en fiskväg. Lerums kommun, som är delägare i kraftverket, har tidigare sagt sig vilja bygga en sådan – men tvärvände plötsligt och sade nej.
Tillsammans med Säveåns flugfiskesällskap och Älvräddarna har Fiskejournalen engagerat sig för att få till stånd en passage för fisken. I förra veckan bjöd vi in till en föreläsningskväll där Martin Falklind berättade och visade bilder.
Evenemanget blev en succé, med lapp på luckan och över 300 person i lokalen. Det blev också drygt 200 nya namnunderskrifter på protestlistan till kommunen. Den har nu över 1000 namn och därmed är det dags att uppvakta kommunen. Vi får väl se om makthavarna tar intryck av folkopinionen.
Mer info på Säveåns flugfiskesällskaps hemsida.
Svenne Andersson


Dela:
  • Facebook
  • email
  • Twitter

Etiketter: , , , , ,

En kommentar till artikeln Fler än tusen protesterar

  1. Det som Lerums kommun inte förstår är att de binder ris åt egen rygg. Vi i Älvräddarna ska inte vara ledsna, egentligen, eftersom de visar upp precis den bild av kraftindustrin som politiker på riksnivå nu börjar rynka på näsan åt.

    Varje sådant här fall är ännu en sten på bygget av nya regler i Miljöbalken, se gärna mitt senaste blogginlägg; julsagan om Carlgren.

    Den kan bli sann fortare än någon tror, och Lerums kommun deltar aktivt i den processen genom att visa på de absurda konsekvenserna av nuvarande gräddfil för vattenverksamheter i Miljöbalken.

    ”Man ska inte skåda given häst i mun” heter det, en läxa som Lerums kommun snart kommer att få lära sig…

    Av Christer Borg - http://www.alvraddarna.se - fredag 24 december 12:06

Kommentera




 tecken

Fler nyheter

18:47 - 2012/05/16

Fiskande VM-spelare

Hockey-VM pågår för fullt och folkkära Tre Kronor har tagit sig vidare till slutspel där Tjeckien väntar i kvarts... Läs mer ›
15:24 - 2012/05/16

Finlands Fritidsfiskare räddar laxen

Sportfiskarnas kampanj ”Du kan rädda laxen!” fortsätter. Kampanjen syftar till att stoppa allt yrkefiske t... Läs mer ›
12:06 - 2012/05/16

Tjuvfiske på havsöring avslöjat

Sportfiskarna: Länsstyrelsen i Norrbotten beslagtog ett femtiotal nät vid helgens fisketillsyn i kustområdet krin... Läs mer ›
07:39 - 2012/05/16

Barn lånar fiskeutrustning gratis

40 000 barn har hittills tagit chansen och lånat en fiskeutrustning i projektet Upp till 13. I sommar finns ytt... Läs mer ›
12:14 - 2012/05/15

Syresättning i Östersjön

Går det att få liv i syrefria bottnar i Östersjön? Ja, menar en forskningsgrupp vid Göteborgs universitet som v... Läs mer ›
09:24 - 2012/05/15

Enad protest mot Kiruna Iron

Fiskejournalen har löpande rapporterat om de gruvplaner som finns i trakterna av Kalix- och Kaitumälven. N... Läs mer ›
16:48 - 2012/05/14

Ole Wisler och Danmarks Sportfiskerforbund räddar laxen

Sportfiskarnas kampanj ”Du kan rädda laxen!” fortsätter. Kampanjen syftar till att stoppa allt yrkefiske till h... Läs mer ›
11:15 - 2012/05/14

”Gruvhysteri i Lappland”

I en debattartikel i NSD varnar Gunnar Westrin för de nya idéerna om undersökningstillstånd och eventuellt... Läs mer ›

Köp Fiskejournalen nr 5 – få en film!

Exklusivt för prenumeranter

Vinn ett teknikpaket till båten!

Läs om sportfiskemässan!

Besök våra annonsörer!

Exklusivt för prenumeranter!

Exklusivt för prenumeranter

Prenumerera på Fiskejournalen!

Fototävlingen 2010

Digga oss på Facebook!

Bilder från Sportfiskeforum