Gäddan tränger in i fjällvärlden på rödingens bekostnad. (Foto: Morgan Fihn)

Gädda slår ut röding

Publicerad 08:05 - 2011/10/28

Den globala uppvärmningen kommer att få konsekvenser för djurlivet. Bland annat kommer gäddan att bli mycket vanligare i norra Sverige – ibland på rödingens bekostnad.
Rödingen är ju en av de fiskar som gillar kallt vatten och dess utbredningsområde talar sitt tydliga språk. Den sydligaste förekomsten i Sverige är de djupa, kalla sjöarna i inre Småland.
Men när den pågående globala uppvärmningen höjer temperaturen i sjöarna kommer andra arter att konkurrera ut rödingen. Det här har forskaren Katie Hein vid Umeå universitet funnit tydliga belägg för vid sina studier av en liten sjö, nära Torne träsk.
För tolv år sedan fanns det bara röding och spigg i sjön, berättar hon för Vetenskapsradion. Tre år senare hade fiskfaunan utökats med gädda – och nu har gäddan helt tagit över.
Slutsatsen är att vi kommer att finna allt mera gädda, allt längre upp i fjällvärlden.
Svenne Andersson

Dela:
  • Facebook
  • email
  • Twitter

Etiketter: ,

9 kommentarer till artikeln Gädda slår ut röding

  1. Temperaturen har ju höjts ytterst lite vad jag förstår?:O Så det där är ju inget man behöver oroa sig för ens om många år eller?

    Av Dennis - - fredag 28 oktober 10:40
  2. Dennis det beror ju på hur man ser det. Vad är en liten temperaturhöjning? Sista istiden föregicks av en global medeltemperaturhöjning på bara några få grader, vilket resulterade i snabba förändringar och slutligen att istiden kom. Det krävs extremt liten temperaturhöjning för att vissa delar av naturen ska slås ut, och även för att de stora islager som finns utspridda ska börja smälta. Säg också då att gäddan jagar effektivast vid en temperatur på +7 grader medan rödingen jagar effektivast vid en temp av +5 grader. Då räcker en temperaturhöjning i ett vatten med endast 2 grader för att gäddan ska få övertaget i ett vatten, och gäddan jagar stora byten vilket leder till att rödingen kan reduceras fort.

    Av Christian Johansson - - fredag 28 oktober 12:23
  3. . Tre år senare hade fiskfaunan utökats med gädda! Hur kom gäddan dit???

    Av Peter - - fredag 28 oktober 14:26
  4. Skulle tro att gäddan kommit dit i form av befruktad rom som klibbat fast på sjöfåglar. En form av naturlig spridning.

    Av Schtoorn - - fredag 28 oktober 14:50
  5. Christian , vad jag vet så har temperaturen knappt höjts 1grad? kanske räcker för att gäddan ska invadera fjällen eller vad man nu ska kalla det. Men hur kan gäddan kommit dit efter 3år? Det kan ju inte vara ett slutet system utan den måste sitta ihop med nån älv eller å vilket gäddan vandrat upp i..

    Av Dennis - - fredag 28 oktober 17:14
  6. Det var bättre på istiden!:)

    Av Patrik Nilsson - - fredag 28 oktober 17:38
  7. För ingen kan ju ha satt ut gädda i sjön. Det är ju inte heller vanligt.

    Av rune - - fredag 28 oktober 18:10
  8. Nej Rune, det är inte vanligt men det finns ”jag säger folk” som gör sånt. Vad kan vi då göra för att försöka bevara fjällsjöarna med ädelfisk om gäddorna skulle komma sig uppöver?

    Av Peter - - fredag 28 oktober 22:58

Kommentera




 tecken

Fler nyheter

18:47 - 2012/05/16

Fiskande VM-spelare

Hockey-VM pågår för fullt och folkkära Tre Kronor har tagit sig vidare till slutspel där Tjeckien väntar i kvarts... Läs mer ›
15:24 - 2012/05/16

Finlands Fritidsfiskare räddar laxen

Sportfiskarnas kampanj ”Du kan rädda laxen!” fortsätter. Kampanjen syftar till att stoppa allt yrkefiske t... Läs mer ›
12:06 - 2012/05/16

Tjuvfiske på havsöring avslöjat

Sportfiskarna: Länsstyrelsen i Norrbotten beslagtog ett femtiotal nät vid helgens fisketillsyn i kustområdet krin... Läs mer ›
07:39 - 2012/05/16

Barn lånar fiskeutrustning gratis

40 000 barn har hittills tagit chansen och lånat en fiskeutrustning i projektet Upp till 13. I sommar finns ytt... Läs mer ›
12:14 - 2012/05/15

Syresättning i Östersjön

Går det att få liv i syrefria bottnar i Östersjön? Ja, menar en forskningsgrupp vid Göteborgs universitet som v... Läs mer ›
09:24 - 2012/05/15

Enad protest mot Kiruna Iron

Fiskejournalen har löpande rapporterat om de gruvplaner som finns i trakterna av Kalix- och Kaitumälven. N... Läs mer ›
16:48 - 2012/05/14

Ole Wisler och Danmarks Sportfiskerforbund räddar laxen

Sportfiskarnas kampanj ”Du kan rädda laxen!” fortsätter. Kampanjen syftar till att stoppa allt yrkefiske till h... Läs mer ›
11:15 - 2012/05/14

”Gruvhysteri i Lappland”

I en debattartikel i NSD varnar Gunnar Westrin för de nya idéerna om undersökningstillstånd och eventuellt... Läs mer ›

Köp Fiskejournalen nr 5 – få en film!

Exklusivt för prenumeranter

Vinn ett teknikpaket till båten!

Läs om sportfiskemässan!

Besök våra annonsörer!

Exklusivt för prenumeranter!

Exklusivt för prenumeranter

Prenumerera på Fiskejournalen!

Fototävlingen 2010

Digga oss på Facebook!

Bilder från Sportfiskeforum